W dniu 26 września br. w Kartuzach odbyła się konferencja poświęcona zakończeniu realizacji projektu pn. „Kompleksowa rekultywacja jezior: Mielenko, Karczemne, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże w Kartuzach”.
Gospodarzem spotkania był Mieczysław Grzegorz Gołuński – Burmistrz Kartuz a spotkanie poprowadziła Edyta Zientarska – Kierownik Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kartuzach. Podczas konferencji głos zabrali:
Podczas konferencji podsumowano zrealizowany zakres projektu oraz wskazano pierwsze rezultaty przeprowadzonych działań rekultywacyjnych. Kilkukrotnie podkreślono, że rekultywacja kartuskich jezior była największym, realizowanym w Polsce tego typu zadaniem ekologicznym a jednocześnie największym projektem rekultywacyjnym zrealizowanym w okresie programowania 2014-2020 przy wsparciu środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Prelegenci spotkania streścili cały proces planowania projektu rekultywacji, jego realizację oraz zakładane i osiągnięte efekty. Zobrazowano uczestnikom konferencji, że na rekultywację składało się wiele złożonych i powiązanych z sobą zadań.
Wspomniano, że przed przystąpieniem do rekultywacji niezbędne była przebudowa systemu gospodarki deszczowej na terenie miasta Kartuzy. Prace te zostały zrealizowane w ramach zadania pn.”„Zagospodarowanie wód deszczowych w mieście Kartuzy, w celu poprawy retencyjności zlewni i ochrony przed zmianami klimatu”, które zostało współfinansowane ze środków RPO WP 2014-2020.
Dzięki otrzymanym funduszom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Gmina Kartuzy poza rekultywacją wybudowała także kilka nowych miejsc rekreacyjno – turystycznych, tj. promenadę nad jeziorem Klasztornym Małym, zagospodarowanie terenu wzdłuż Strugi Klasztornej – w trakcie realizacji jest także budowa infrastruktury turystyczno – rekreacyjnej nad Jeziorem Klasztornym Dużym.
Zakończenie realizacji projektu oczyszczania jezior w Kartuzach nie oznacza zakończenia działań ochronnych, których podstawą będzie stały monitoring środowiskowy, związany zarówno z badaniami wód jezior, wód dopływów powierzchniowych do jezior i wylotów brzegowych, jak i monitoring biologiczny lokalnej fauny i flory.
Wypowiadający się goście na wtorkowej konferencji podkreślali wyjątkowość kartuskiego projektu oraz to, jak jego pozytywne efekty i doświadczenia wpłyną na dalsze działania tego typu w innych miejscach w Polsce. Dominik Bąk, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW, pogratulował osiągniętych efektów projektu, którego realizacja przyczyni się do podejmowania podobnych działań w innych miejscach kraju. Ponadto zaznaczył, że realizacja tego projektu jest także wzorcowym przykładem współpracy środowiska nauki (UWM) z samorządem.
Konferencja była okazją do licznych podziękowań i gratulacji osobom i instytucjom, którzy byli zaangażowani w realizację projektu. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem nad Jeziorem Karczemnym.
O naszej konferencji wspominają:
TVP 3 Gdańsk: https://gdansk.tvp.pl/72999522/kartuskie-jeziora-po-rekultywacji
Nasze miasto: https://kartuzy.naszemiasto.pl/rekultywacja-kartuskich-jezior-sie-udala-za-nami/ar/c1-9466339
Pomorski Urząd Wojewódzki: https://www.gdansk.uw.gov.pl/6785-rekultywacja-jezior-kartuskich-konferencja-z-udzialem-wojewody
https://portalkomunalny.pl/zakonczyla-sie-rekultywacja-jezior-w-kartuzach-546001/
Inwestycja jest dofinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, dla którego instytucją pośredniczącą jest
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.