
W dniach 18-20 kwietnia kartuska młodzież szkolna uczestniczyła w zajęciach związanych z tematyką rekultywacji kartuskich jezior.
Spotkania składały się z wykładów oraz zajęć terenowych nad Jeziorem Klasztornym Małym, na Wyspie Łabędziej oraz na terenie Oczyszczalni Ścieków w Kartuzach.
Pracownicy Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego przygotowali dla młodzieży wykład poświęcony projektowi pn. „Kompleksowa rekultywacja jezior kartuskich: Mielenko, Karczemne, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże w Kartuzach”. Przeprowadzone warsztaty miały za zadanie budowanie świadomości wśród dzieci na temat problematyki ekologicznej, a przede wszystkim wyjaśnienie na czym polega realizowany w Gminie Kartuzy proces rekultywacji. Wykład zawierał podstawowe informacje na temat genezy jezior, problematyki zanieczyszczeń kartuskich jezior oraz zastosowanych metod rekultywacyjnych.
Po zakończeniu wykładu uczniowie udali się na zajęcia terenowe nad Jezioro Klasztorne Małe, gdzie pod okiem pracowników Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego mieli możliwość przeprowadzić badania jakości wód jeziora przy pomocy narzędzi i sprzętu jaki jest wykorzystywany przy badaniach monitoringowych. Następnie młodzież udała się na Oczyszczalnię Ścieków w Kartuzach, gdzie pod opieką kierownika Oczyszczalni ścieków Pana Mieczysława Grundkiewicza zapoznała się z procesem przerabiana i zagospodarowania wydobytego z jeziora refulatu.
W spotkaniach brały udział następujące szkoły:
Uczestnicy spotkania mieli możliwość zadawania pytań osobom zaangażowanym w bezpośrednio w projekt rekultywacji. Mamy nadzieję, że aktywne zaangażowanie i uczestnictwo młodzieży w zajęciach pomogą w zakorzenieniu w świadomościach młodych ludzi jak ważne i wrażliwe na czynniki zewnętrzne jest otaczające nas środowisko. Jesteśmy także przekonani, że młodzi ludzie zdobytą wiedzę przekażą swoim bliskim, aby również uświadomić innych o zagrożeniach dla ekosystemu wynikających z działalności człowieka.
Inwestycja jest dofinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, dla którego instytucją pośredniczącą jest
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.