
W dniu 25 marca br. przeprowadzono kolejne zabiegi biomanipulacyjne na jeziorach: Klasztornym Małym i Klasztornym Dużym.
Pracownicy naukowi Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie w dniu 25 marca 2022 roku przeprowadzili na Jeziorze Klasztornym Małym oraz Klasztornym Dużym w Kartuzach kolejny etap rekultywacji biologicznej obejmujący biomanipulacje rybackie. W ramach przeprowadzonych zabiegów dokonano zarybienia wymienionych jezior narybkiem bolenia w ilości w sumie 2 600 szt., w tym:
Przypominamy, że metodę biomanipulacji przyjęto jako metodę dopełniającą w procesie rekultywacji wód jezior. Cykliczne zarybienia narybkiem gatunków drapieżnych jezior Klasztornego Dużego i Klasztornego Małego rozpoczęto wiosną 2021 roku. W okresie wiosennym wpuszczono do jezior: Mielenko, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże narybek szczupaka i sandacza, natomiast w okresie jesiennym wprowadzono narybek bolenia. Wybór gatunków spowodowany jest m.in. największą ich skutecznością w naturalnej selekcji drobnych ryb karpiowatych oraz atrakcyjnością wędkarską.
Ponadto w ramach programu biomanipulacji prowadzone są selektywne odłowy drobnych ryb karpiowatych i drobnego okonia tzw. odłowy regulacyjne. W ramach odłowów pozyskiwane są przede wszystkim: płoć, okoń drobny, leszcz, krąp. Wymienione gatunki ryb nie są popierane w zbiornikach wodnych poddawanych rekultywacji, ponieważ przyczyniają się do ichtioeutrofizacji. Odłowione ryby przesiedla się do innych zbiorników wodnych użytkowanych przez PZW Okręg w Gdańsku a część ryb przekazuje przedstawicielom koła PZW w Kartuzach.
Inwestycja jest dofinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, dla którego instytucją pośredniczącą jest
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.